Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Jak skutecznie podwyższyć czynsz najmu?

Inflacja, zła sytuacja gospodarcza w kraju, a także osobiste problemy wynajmującego – wiele czynników powoduje, że właściciele mieszkań dążą do podwyższenia kwoty czynszu najmu. Jak zrobić to skutecznie? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o. - www.saveinvest.pl.

Kiedy można podwyższyć czynsz najmu?

Sytuacja gospodarcza w kraju, w tym postępująca inflacja powoduje, że coraz więcej wynajmujących pyta o to, w jaki sposób podwyższyć czynsz w umowie najmu. Sprawa nie jest wcale taka prosta. Najlepiej pomyśleć o tej kwestii jeszcze przed zawarciem umowy najmu, odpowiednio kształtując jej poszczególne postanowienia. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań umożliwi regularne podwyższanie czynszu najmu. W ten sposób zabezpieczony zostanie interes wynajmującego, który chciałby mieć pewność, że spadek wartości pieniądza nie spowoduje strat w jego majątku oraz znaczącego zmniejszenia przychodów z najmu – wskazuje Bartłomiej Kuźniar.

Klauzule waloryzacyjne

Najprostszym sposobem na regularne podwyższenie czynszu najmu jest zawarta w umowie klauzula waloryzacyjna. Waloryzacja polega na uzależnieniu wysokości czynszu od konkretnych czynników, które zostaną wskazane w zawieranej umowie. Te czynniki to najczęściej jeden z obiektywnych wskaźników, w tym inflacja, wskaźniki GUS, cena złota albo kurs obcej waluty. Polskie prawo nie narzuca konkretnego sposobu dokonywania waloryzacji, ani tego na czym właściwie powinna zostać oparta. Strony umowy, czyli wynajmujący i najemca, mogą dokonać w tym zakresie dowolnych ustaleń. Najczęściej czynsz waloryzowany jest raz w roku. Wynajmujący składa najemcy stosowne oświadczenie albo waloryzacja dokonywana jest z automatu, bez spełnienia jakichkolwiek dodatkowych warunków. Aby poprawnie skonstruować zapis klauzuli waloryzacyjnej należy pamiętać o kilku elementach. Po pierwsze o określeniu dat rozpoczęcia okresu waloryzacji oraz jego zakończenia. Po drugie o wskazaniu rodzaju wskaźnika waloryzacji, a także wartości wskaźnika waloryzacji.

Umowy zawierane na maksymalnie dwa lata

Inną metodą na regularne podwyższenie czynszu najmu jest zawieranie z najemcami krótkich umów najmu. Określając czas trwania kontraktu na rok lub dwa mamy pełne pole do manewru w zakresie ustalenia nowych warunków. Można bezproblemowo wówczas podwyższyć czynsz najmu, określić inne jego elementy, a także dodać wszelkie inne postanowienia, które uważamy za bardziej praktyczne. Oczywiście jeżeli nie planujemy żadnych zmian w istniejącej umowie najmu, a dotychczasowy najemca po zakończeniu jej trwania nadal chce mieszkać w lokalu wynajmującego, można przedłużyć kontrakt przy pomocy aneksu. Taki dokument musi tylko wskazywać na wszelkie parametry zawartej uprzednio umowy, czyli datę i miejsce jej zawarcia, strony, które ją zawarły, a także podstawowe postanowienia. W odróżnieniu od klauzuli waloryzacyjnej to rozwiązanie zmusza jednak obie strony do spotkania i podpisania nowej umowy lub aneksu. Nic nie dzieje się niejako z automatu jak w przypadku klauzuli waloryzacyjnej.

Porozumienie stron wymaga zgody najemcy

Jeżeli umowa została zawarta na długi czas i nie zawiera stosownej klauzuli waloryzacyjnej, podwyższenie czynszu najmu w trakcie trwania kontraktu co do zasady nie jest możliwe. Należy zawartą umowę wypowiedzieć i po upływie okresu wypowiedzenia umowy zaproponować najemcy nową umowę z wyższą wartością czynszu. Ewentualnie można uzgodnić tę kwestię z najemcą i dokonać podwyższenia na zasadzie porozumienia stron. Wówczas do dotychczasowej umowy sporządza się aneks, w którym strony zgodnie ustalają, że najemca będzie od dnia podpisania aneksu płacił na rzecz wynajmującego czynsz w kwocie wyższej niż dotychczas. Wskazane rozwiązania wymagają jednak czasu albo przynajmniej minimalnego zrozumienia i współdziałania ze strony najemcy.

 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies