Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Już niedługo mniej biurokracji dla geodetów

Sejm uchwalił nowelizację ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw. Dzięki temu już niedługo praca geodetów stanie się łatwiejsza i bardziej efektywna. Co warto wiedzieć o nadchodzących zmianach?

Postępujący proces zmian

Ministerstwo Rozwoju od dłuższego czasu prowadzi prace nad przepisami, usprawniającymi proces budowlany i inwestycyjny. Chodzi o to, by uprościć pewne, obowiązujące obecnie procedury. Na podpis Prezydenta czeka już obszerna nowelizacja ustawy – Prawo budowlane. Dzięki tej zmianie inwestorzy między innymi będą mogli skorzystać z nowego, okrojonego projektu budowlanego. Rozwiązany zostanie również problem starych samowoli budowlanych. Na tych zmianach jednak nie koniec. Kolejna regulacja trafiła bowiem do Senatu i istnieje realna szansa, że zostanie ona podpisana przez Prezydenta już w najbliższym czasie – stwierdza Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Praca geodetów będzie łatwiejsza

Nowelizacja ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne – przewiduje między innymi wiele ułatwień dla geodetów. Znikną liczne ograniczenia, z którymi do tej pory walczyli specjaliści. Poza tym łatwiej będzie im uzyskać potrzebne dokumenty. Uproszczony zostanie nie tylko tryb wnoszenia opłaty skarbowej, ale i wiele danych zostanie udostępnionych za pośrednictwem portalu geoportal.gov.pl. Dodatkowo prace geodezyjne będą mogły ruszyć wcześniej niż dotychczas. Zgłoszenia trzeba będzie bowiem dokonać w ciągu 5 dni od ich rozpoczęcia. Szacuje się również, że wprowadzone modyfikacje odciążą nieco urzędników. Łatwiejszy będzie zatem kontakt ze starostwami, które szybciej realizować będą wszelkie prośby i wnioski geodetów.

Prace geodezyjne i kartograficzne rzetelne i wiarygodne

Ustawodawca dąży też do tego, aby proces geodezyjne i kartograficzny był bardziej przejrzysty. Właśnie dlatego niektóre zasady wykonywania określonych prac w tym zakresie, zostaną uszczegółowione. Wreszcie jasne staną się też relacje, łączące wykonawców prac oraz organy administracji publicznej, prowadzące postępowania administracyjne. No i uporządkowana zostanie aktualizacja danych w ewidencji gruntów i budynków. Wszelkie zmiany będą bowiem dokonywane z urzędu. Do tej pory natomiast wymagano odrębnego, specjalnego wniosku. Ta praktyka z kolei prowadziła do licznych niejasności i błędów, co nie budziło zaufania wśród uczestników procesów budowlanych i inwestycyjnych – stwierdza Bartłomiej Kuźniar – Koordynator Projektów Inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Cyfryzacja i informatyzacja

Zmianom w prawie towarzyszą zmiany o charakterze technicznym. Na rozbudowanie zasobów strony internetowej geoportal.gov.pl czekają nie tylko geodeci, ale również rzeczoznawcy majątkowi, pełnomocnicy stron różnych postępowań administracyjnych, a nawet sami urzędnicy. Udostępnione bowiem zostaną materiały i informacje, które do tej pory można było uzyskać wyłącznie na wniosek oraz po uiszczeniu stosownej opłaty. Niejednokrotnie zatem cały proces trwał od kilku dni do nawet kilku tygodniu. Co znajdzie się w odświeżonym geoportalu? Różnego rodzaju dane topograficzne, zdjęcia lotnicze, dane pomiarowe LIDAR, Numeryczny Model Terenu, a także podstawowe informacje na temat poszczególnych działek i budynków. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że dzięki procesowi cyfryzacji i informatyzacji obywatele oraz inwestorzy zyskają też wygodny dostęp do wszelkich danych planistycznych. Nowe przepisy przewidują bowiem stworzenie zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.

 

Saveinvest sp. z o.o.

www.grunttozysk.pl

Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies