Jesteś na archiwalnej wersji serwisu.
Zapraszamy na nową stronę www.saveinvest.pl

Poradniki

Planowanie zakupu nieruchomości i jego realizacja od zawsze wiązała się z licznymi
niewiadomymi i kruczkami prawnymi.
Wychodząc naprzeciw tym pytaniom, postanowiliśmy uruchomić cykl poradników
w których opiszemy wiele aspektów związanych z nieruchomościami.

Inwestowanie przez oszczędzanie?

 

Czy strategia inwestycyjna polegająca na oszczędzaniu i równoczesnym inwestowaniu małych sum może przynieść namacalne zyski? Zdaniem ekspertów kluczowy jest wybór odpowiedniego produktu inwestycyjnego.

 

Istnieje wiele czynników, które mobilizują nas do odkładania dodatkowego kapitału. Najpopularniejszymi wśród nich są: obawa przed negatywnymi skutkami finansowymi możliwych problemów zdrowotnych, obawa przed niskimi stawkami świadczeń emerytalnych, strach przed utratą pracy zarobkowej i dochodów, próba zabezpieczenia się przed nagłymi i nieprzewidzianymi wydatkami domowymi, czy chęć zabezpieczenia przyszłości finansowej dzieci. Zgromadzone oszczędności mają po prostu zapewnić nam spokój ducha, dać poczucie bezpieczeństwa i stabilności w tych niepewnych ekonomicznie czasach. Jednak wśród społeczeństwa nadal panuje staroświeckie przekonanie, że zbudowanie dodatkowego kapitału jest równoznaczne z wieloma wyrzeczeniami i życiem w ascezie. Nic bardziej mylnego. Jak zapewniają eksperci wybór odpowiedniego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb, produktu inwestycyjnego oraz cierpliwość pozwolą na spełnienie projektowanych oczekiwań bez olbrzymich poświęceń. Bardzo często wymówką dla braku gromadzenia dodatkowego kapitału staje się także osiąganie zbyt niskiego dochodu co, jak pokaże dalsza część artykułu, wcale nie przeszkadza oszczędzać i notować satysfakcjonujące profity. Inwestowanie nawet niewielkich sum, jeśli zaufamy odpowiednim ludziom i wybierzemy właściwy produkt, może okazać się niezwykle intratne.

 

Jaki produkt inwestycyjny?

Bardzo duży procent społeczeństwa decyduje się na ulokowanie pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku, nisko oprocentowanym rachunku lub trzyma je po prostu w domu. W żaden sposób nie zbliży nas to do pomnożenia oszczędności na które ciężko przecież pracowaliśmy – skutecznie uniemożliwi to inflacja. Inwestowanie oszczędności staje się zatem tarczą ochronną dla naszych pieniędzy przed złowrogimi konsekwencjami inflacji. Kolejna kwestia to wybór odpowiedniego produktu inwestycyjnego, a więc dla powodzenia całej transakcji sprawa kluczowa. Według statystyk w zeszłym roku największy odsetek aktywnie oszczędzających inwestorów zdecydował się na ulokowanie swojego kapitału na rynku nieruchomości – zainwestowali kolejno w grunty i w mieszkania na wynajem. Na drugim miejscu naszych preferencji inwestycyjnych znalazły się metale szlachetne, wśród których najbardziej rozchwytywane jest złoto. Powstaje zatem pytanie: która z tych strategii inwestycyjnych jest bezpieczniejsza i intratniejsza? Aby zobaczyć, które z aktywów przyniosły namacalnie najwyższy zysk warto zestawić stopy zwrotu uzyskane z tytułu inwestycji w niezabudowane grunty rolne oraz złoto. Okazuje się, że ostatnie 12 miesięcy odznacza bardzo stabilny wzrost gruntów na wartości. Na początku zeszłego roku oscylowały one wokół 620tys., a na koniec ich wartość to 717tys. zł. Ujmując sprawę panoramicznie, w ciągu 12 lat grunty wzrosły na wartości o 519proc. Natomiast złoto, po bardzo silnym starcie (od stycznia do marca wartość za uncję wzrosła od 3794 zł do 4190 zł) zaczęło wraz z biegiem dni tracić na wartości – na początku maja było to już tylko 3886 zł za uncję. Pod koniec ubiegłego roku złoto oscylowało wokół 4297zł.

Jakie wnioski z powyższych danych wyprowadzili specjaliści i analitycy rynkowi? Otóż najczęstszym popełnianym  przy wyborze inwestycji błędem jest kierowanie się jedynie bieżącymi wydarzeniami na rynku, a nie uważne śledzenie i dokładne analizowanie długofalowych trendów. Tylko powzięcie szerszej perspektywy pozwoli na osiągnięcie oczekiwanych celów inwestycyjnych. Dlatego warto sprawdzić, po pierwsze jakie aktywa przynosiły do tej pory największą stopę zwrotu, po drugie, czy taka tendencja ma szansę utrzymać się dłużej. Najważniejsza jest wiedza (i jej umiejętne wykorzystanie) jak dane aktywa inwestycyjne zachowywały się w przeszłości i jakie są ich widoki na przyszłość.

 

Jaki program inwestycyjny?

By zbudować kapitał gwarantujący poczucie bezpieczeństwa wystarczy regularne oszczędzanie i jednoczesne inwestowanie nawet niewielkich kwot. Siła nabywcza Polaków z reguły nie zapewnia możliwości „wyłożenia” całości wymaganej do inwestycji kwoty. Dlatego powstaje wiele innowacyjnych programów inwestycyjnych, które udowadniają, że elitaryzm inwestycji to już przeżytek. Mając na uwadze, że majątek ludzki nie musi pokrywać się z wymogami rynku, powstają nowatorskie, regularne formy oszczędzania przy jednoczesnym inwestowaniu - istnieje możliwość inwestycji nawet od 500zł  miesięcznie. Za przykład może posłużyć rozwiązanie inwestycyjne Grunt To Zysk zapewniające możliwość inwestowania każdemu poprzez zakup atrakcyjnego gruntu na nieoprocentowane raty. W sytuacji, gdy nie ma pewności nawet co do świadczeń emerytalnych, należy dać każdemu szansę na zadbanie o własne bezpieczeństwo finansowe. A najlepiej zadbać o bezpieczeństwo finansowe poprzez inwestycje w najpewniejszy produkt jaki jest dostępny na rynku.

Inwestycja naszych oszczędności to ochrona ich wartości. To szansa na pomnożenie odłożonego kapitału. Tylko wybór odpowiedniego produktu oraz wybór odpowiedniej strategii polegającej na regularnej formie oszczędzania przy jednoczesnym inwestowaniu niewielkich kwot są gwarancją sukcesu.

 

 

Saveinvest Sp. z o. o.

www.grunttozysk.pl

Działki nad morzem_Inwestowanie przez oszczędzanie? zdjęcie1
Wartościowe informacje na Twojego maila:
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go!

Czy wiesz, że 65% Polaków uważa, że najlepszym zabezpieczeniem na
emeryturę jest posiadanie nieruchomości? »

Szukasz najlepszej działki? Bezpłatna pomoc specjalisty

Zadzwoń 500 210 600, lub wypełnij formularz - oddzwonimy do Ciebie!

Po zapoznaniu się z obowiązkiem informacyjnym zawierającym zasady i cele przetwarzania danych przez Saveinvest sp. z o.o.
Informacja o administratorze

Nasi Partnerzy:

Działka nad Morzem | Inwestowanie w nieruchomości | Mielno Molo
informacja o cookies